en

předseda: Ing. Miloš FALTUS, Ph.D.
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

adresa: Výzkumný ústav rostlinné výroby, Drnovská 507, 161 06 Praha

Studium účinků nízkých teplot má zásadní význam pro pochopení funkční organizace živých soustav a je důležitá i pro řadu praktických oborů. Tato sekce byla ustanovena dne 7. 9. 2018 při příležitosti konání 54. konference evropské vědecké společnosti Society for Low Temperature Biology se sídlem v Anglii. Vzniklá sekce navazuje na sekci kryobiologů při pražské pobočce (1969) a následně na sekci celostátní (1973), která vznikla především z iniciativy jejich dlouholetého předsedy prof. MUDr. Rudolfa Klena, DrSc., v té době vedoucího tkáňové ústředny lékařské fakulty v Hradci Králové.

Nízké teploty pod bodem mrazu jsou stresovým faktorem, který významně ovlivňuje buněčný metabolismus a často vede k poškození buněk a k jejich smrti. Existují však biologické mechanismy, které umožňují živým organismům překonávat tento druh stresu. Významným adaptačním mechanismem je proces otužování vůči nízkým teplotám, který vede k takovým změnám metabolismu, že dochází buď k vyhnutí se zmrznutí díky podchlazení, nebo k lokalizaci tvorby ledových krystalů do těch struktur organismů, které tolerují mrznutí a tvorbu ledu bez poškození organismu. Organismy, které jsou schopny se přizpůsobit teplotám pod 0 °C, označujeme jako mrazuvzdorné. Mrazuvzdornost je vlastnost obvykle indukovaná podmínkami prostředí. Pokud nedojde působením podmínek prostředí k indukci mrazuvzdornosti, dochází většinou k poškození mrazem i u mrazuvzdorných organismů. V extrémních případech otužování vůči nízkým teplotám může dojít k situaci, že vůbec nedochází k tvorbě ledových krystalů i při velmi nízkých teplotách a voda pak přechází amorfního stavu. Takovou odolnost označujeme jako kryotoleranci a ta se využívá při uchovávání živých organismů nebo jejich částí při teplotě kapalného dusíku (-196 °C) prostřednictvím metod kryoprezervace či kryokonzervace. V některých případech lze kombinovat toleranci vůči mrznutí ledu a kryotoleranci, kdy dochází k tvorbě ledu v omezeném množství a kontrolovaným způsobem.

Cílem této sekce je rozvoj vědecké spolupráce na poli biologie nízkých teplot, prohlubování znalostí v tomto oboru a jejich výměna, pořádání seminářů, workshopů a konferencí a uplatnění těchto poznatků do praktických aplikací jako je indukce a hodnocení odolnosti vůči mrazu u různých organismů či jejich částí a rozvoj metod kryoprezervace a jejich využití.

Chcete se stát členem Česko-slovenské biologické společnosti?

KOLEKTIVNÍ ČLENOVÉ:

medata

Image

© 2018 Česko-slovenská biologická společnost, z.s. Všechna práva vyhrazena. Vytvořil Webtom.cz